YitenCANlar

Adsız tasarım (3)
Taybet Inan

Taybet İnan

Doğum tarihi: 

Vefat tarihi: 

Vefat sebebi: 

Mesleği:

1958

18 Aralık 2015

Polis kurşunuyla ölüm

Ev hanımı

yiten canlar

Taybet Ana: 11 Çocuk... 10 Kurşun... 7 Gün - 7 Gece...

Bülent Keneş

(Gazeteci-Yazar)

     Tarihte ilk devletler diğer bazı sebeplerin yanı sıra ortak tehditlere karşı kolektif güvenlik ihtiyacını gidermek üzere kurulmuş yapılar şeklinde ortaya çıkmıştır. Modern zamanlarda da devletin en asli görevi vatandaşlarının can güvenliklerini korumak olmuştur. Peki bir devlet, şu ya da bu şekilde gücü ele geçirerek çeteleşmiş yoz yöneticilerinin elinde tipik bir zulüm ve terör aparatına dönüşürse vatandaşın hali nice olur? Bu sorunun cevabı Taybet Ana’nın hazin sonunda yatıyor.

 

EVLATLARI, KURT-KUŞ YEMESİN DİYE BAŞINDA BEKLEDİLER

 

     Ölümü devlet kurşunuyla, yürek parçalayıcı bir şekilde olmasaydı şayet, Taybet Ana varlığından, adından, yaşından ve yaşadıklarından asla haberimiz olmayacak milyonlarca gariban ve çilekeş Kürt anasından sadece biri olarak bu dünyadan geçip gidecekti. Türkiye, şayet harâmî despot bir gürûhun zulmü altında olmasaydı Taybet Ana, gündelik azığı olan yokluğu şükürle, fukaralığı kanaatle, garipliği sükûtla, çileleri sabırla sarmalayıp kıyıda köşede kalmış kendi küçük dünyasında Allah’ın bahşettiği ömrü sessiz sedasız yaşayıp gidecekti. Ne esef vericidir ki, sessiz sevgilerini dilsiz hüzünleriyle bezeyen sevdiklerinin başucunda bekleşip edecekleri son vedayı bile Taybet Ana’ya çok gördüler. Acısıyla tatlısıyla yaşayacağı hayatı yarım bıraktılar.

     Ahmet Davutoğlu’nun Başbakan, Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı koltuğunda oturduğu terör devletinin asla unutmamamız gereken bu elim cinayetini kısaca hatırlayalım:

     Kürt sorununun barışçıl çözümüne dair 2012 yılında başlayan müzakereleri, derin devlet çeteleriyle anlaşan Erdoğan, 2015 yazında sona erdirdi. Sur ve Nusaybin gibi bin yıllık Kürt şehirleri de dahil olmak üzere onlarca Kürt şehri aylar boyunca ağır silahlarla, tank ve toplarla kuşatma altında tutuldu. Yüzbinleri bulan sivil halk açsusuz ve perişan bırakıldı. Cizre’de iki binanın bodrumunda 100’den fazla insan yakılarak katledilirken bazı yerleşim yerleri adeta haritadan silindi. Toplamda yaklaşık bin 500 insan öldü, 2 mil- yona yakın insanın hayatı cehenneme çevrildi. Ama tüm bunların arasında öyle bir vaka vardı ki, yaşanan zulmün sembolü haline geldi: Taybet Ana.

 

ZULMÜN SEMBOLÜ:

     Elli yedi yaşındaki 11 çocuk annesi Taybet İnan, Şırnak’ın Silopi ilçesinde 14 Aralık 2015 günü ilan edilen sokağa çıkma yasağının beşinci gününde sadece 10 devlet kurşunuyla öldürülmekle kalmamıştı, çocuklarının gözleri önünde katledilen Taybet Ana’nın cansız bedeni sokak ortasında 7 gün 7 gece boyunca bırakılarak kurda kuşa öylece teslim edilmişti. Kayınbiraderi Yusuf İnan’ın (53) Taybet Ana’nın cesedini alma çabası da devlet kurşunlarının hedefi olup öldürülmesiyle sonuç- lanmıştı. Olup biteni dehşet içerisinde izleyen çocuklarına ise annelerinin sokak ortasındaki cesedine 7 gün boyunca uzaktan göz kulak olmak kalmıştı. Öldürüldükten 7 gün sonra cesedi morga kaldırılan Taybet Ana’nın çilesi bununla da bitmemiş, defnedilmesine ancak 23 gün sonra müsaade edilmişti. Cenazesine ise sadece birkaç kişinin katılmasına izin verilmiş, eşinin ve 9 çocuğunun son görevlerini yerine getirmelerine müsaade edilmemişti. Benzer devlet cinayetlerinde olduğu gibi; bu cinayetin de üstü hızla örtüldü.

     Dilleri dahil en temel hak ve özgürlükleri gasp edilmiş olan Kürt halkının asırlık trajedisinin bir sembolü haline gelen Taybet Ana’nın korkunç akıbeti, azıcık vicdanı olan herkesin yüreklerini sızlatırken, çocuklarının acı dolu isyanını ise oğlu Mehmet İnan şöyle dile getirmişti:

     “Annem tamı tamına 7 gün sokakta kaldı. Hiçbirimiz uyuyamadık, köpekler gelir, kuşlar konar diye. O, orada yattı; biz 150 metre ilerisinde öldük. Bir insan bir insana ne kadar acı çektirebilirse devlet de bize 7 günde bunu yaptı. Tam 7 gün annesinin cenazesi sokak ortasında kalınca insan çok iyi olamıyor, insan kalamıyor. Gözleri açık kalmıştı annemin, yüzü eve dönük, ayakları toplanmış, belli ki bir takat gelsin diye çabalamış. Benim annemi, siz benim annemi öldürdünüz!..”

Apaçık bir zulüm ve terör devletine dönüşen Erdoğan rejimi, tıpkı adının anlamı “iyilikler, güzellikler” olan Taybet Ana’yı hunharca katlettiği gibi ülkedeki tüm iyilikleri ve güzellikleri tek tek yok etmeyi halen sürdürüyor.

Solverwp- WordPress Theme and Plugin