YitenCANlar

Adsız tasarım (3)
seyfettin yiğit

Seyfettin Yiğit

Doğum tarihi: 

Vefat tarihi: 

Vefat sebebi: 

Mesleği:

1966

16 Eylül 2016

Cezaevi şartları

Cumhuriyet Savcısı

yiten canlar

Savcı’nın oğlu: Babam ölmedi, öldürüldü

Ramazan F. Güzel

(İhraç Hakim)

    15 Temmuz Kurgu Darbesiyle Türkiye’de yeni bir rejim kuruldu. Bunun tahsisi için de önce yargıya darbe yapılmıştı. O gece yaklaşık 4.500 hâkim ve savcı meslekten atılmış, binlercesi tutuklanmış, bir kısmı da sürülmüştü. Gözaltına alınan hâkim ve savcılar hem gözaltı sürecinde hem de cezaevlerinde ekstra sıkıntılara maruz bırakılmıştı.

     Ters kelepçeleme, hakaret, tehdit, kötü muamele, tek kişilik odalarda tecrit altında tutma, sağlık hakkından yararlandırmama, malvarlıklarına el koyma, avukatlarıyla ve yakınlarıyla görüştürmeme gibi. Onurlarıyla görevlerini yaparken, bir gecede hukuksuzca “terörist” ilan edilen yargıçların bazıları, uygulanan maddicve manevi baskıya dayanamayarak hayatlarını kaybetmişti. İşte onlardan birkaçı:

     Bu süreçte ilk ölüm haberi 16 Eylül 2016’da Bursa’dan gelmişti. 4 çocuk babasıydı. Ve 50 yaşındaydı. Tutuklu Cumhuriyet Savcısı Seyfettin Yiğit, resmî açıklamaya göre, cezaevi tuvaletinde kendini iple asarak intihar etti. Ailesi, Yiğit’in intihar etmediğini, geçmişte yaptığı soruşturmalar nedeniyle öldürülerek susturulduğunu söylemişti. Yiğit’in kızı Akça, medyada çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını söyledi. 11 yaşındaki oğlu Emiralp Akça; “Bu intihar değil, bu bir cinayettir. Bir gün önce görüştüm. Babam ölmedi, öldürüldü. Şerefli bir savcıydı” diye feryat etti, ama duyan olmadı.

 

Solverwp- WordPress Theme and Plugin