YitenCANlar

Adsız tasarım (3)
Ragıp Enes Katran

Ragıp Enes Katran

Doğum tarihi: 

Vefat tarihi: 

Vefat sebebi: 

Mesleği:

23.04.1996

15.07.2016

İşkence ile katletme

Harbiyeli öğrenci

yiten canlar

Harbiyeli Ragıp Enes’i köprüde linç ederek canına kıydılar

Elif Katran

(Ablası)

     Ragıp Enes Katran 23.04.1996’da yedi kardeşin en küçüğü olarak Gaziantep’ de doğdu. İlköğretim ve liseyi Gaziantep’ te tamamladı. 2014 yılında sınavlarına girdiği Hava Harp Okulu’nu kazandı. Hava Harp Okulu’nda askerlik mesleğinin yanı sıra Bilgisayar Mühendisliği bölümünde eğitim görmekteydi. Kardeşim Ragıp, 15 Tem- muz gecesi tatbikat yalanıyla otobüse bindiriliyor, Boğaziçi Köprüsüne götürülüyor.

 

HİÇBİR ŞEYDEN HABERLERİ YOKTU

 

    Hiçbir şeyden haberleri yokken kendilerini bir cehennemin ortasında bulan kardeşim ve arkadaşları kimseye zarar vermemiş; sabaha kadar askeri aracın altında beklemişlerdi. Sabah gözü dönmüş bir grup tarafından linç edilmişler ve kardeşim şehit edilmiştir. Ailesi olarak biz 17.07.2016’da arkadaşlarının haber vermesi sonucu Ragıp’ın kamp dışına çıkarıldığını öğrenmiş olduk. Tam on iki gün boyunca aramadığımız karakol, adliye, hastane kalmamıştı; ancak olumlu ya da olumsuz hiçbir bilgiye ulaşamadık.

 

KARDEŞİMİ KÖPRÜDE LİNÇ ETMİŞLER


     26.07.2016 günü kardeşimi adli tıp kurumun- da bulduk. Ertesi günü sabah İstanbul Adli Tıp’a gittik, teşhis ettik Ragıp’ı. 15 Temmuz yazıyordu vefat tarihinde… Aşırı derece darp etmişler kardeşimi, linç etmişler köprüde. Cenazemizi teşhis ettikten sonra yaşadıklarımız daha da vahim. Adli Tıp kurumunda belediyenin mezarlıklarla ilgilenen küçük bir bürosu var. Yetkili memura gidiyorsunuz, size araç veriyorlar, vs. nereye gidecekse naaş gidiyor.

 

GÖREVLİ MEMUR RAPORA BAKTI: “ÖLEN DARBECİYMİŞ”

 

     Görevli memur ölüm raporuna baktı, “Ölen darbeciymiş. Sizin cenazeniz 15 Temmuz’da ölen asker olduğu için belediye hizmet veremiyor, kendi başınızın çaresine bakın” dedi. “Bunlar öğrenci kardeşim” desek de, “Ben bilmem, biz öyle emir aldık” dediler. Kardeşi- me yapılan zulüm bitmemiş, darbeci yaftasıyla defin işlemlerinde hiçbir hizmet alamamış her şeyi kendi imkanlarımızla yapmak zorunda bırakılmıştık. Adaletin tesis edileceği gün yapılan bütün haksızlıkların elbette hesabı sorulacaktır; peki 19 yaşında hayattan koparılan, yaşama sevinciyle dolu kardeşimi kim geri getirebilir?..

Solverwp- WordPress Theme and Plugin