YitenCANlar

Adsız tasarım (3)

Mustafa Erdoğan

Doğum tarihi: 

Vefat tarihi: 

Vefat sebebi: 

Mesleği:

16 Aralık 1968

22 Temmuz 2017

Tutuklu, kanser

Yargıtay üyesi

yiten canlar

6 ay kelepçeli halde yatağa bağlı tutuldu

Ramazan F. Güzel

(İhraç Hakim)

     Yargıtay üyesi yüksek hâkim Mustafa Erdoğan, 2016 Aralık ayında memleketi Antalya’da beyin tümörü teşhisi ile hastaneye yatırılmıştı. Darbe olduğunda beyin ameliyatı olmuş, hastanede yatıyordu.

     Yine de tutuklanmıştı. İddia: “Darbe” ve “Gülen Hareketi Üyeliği” idi.

     Henüz beyin ameliyatı olan Erdoğan, hakkında daha önce çıkarılan yakalama emri ne- deniyle hastanede polis nezaretinde tedavi görmüştü. Bilinci kapanana kadar tahliye edilmedi. Erdoğan’ın mal varlığına, maaşına ve banka hesaplarına da tedbir konulmuştu. Ameliyatın ardından Antalya 3. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından hiçbir gerekçe gösterilmeden tutuklanan hâkim Erdoğan, bulunduğu hastanenin tutuklu koğuşunda vücudunun yarısı felçli halde 6 ay tutulmuştu. Tutuklandığı günden itibaren tahliye talepleri reddedilen Erdoğan’ın ailesi ile görüşmek için yaptığı başvurular da reddedilmişti. Erdoğan’ın avukatı sağlık sorunları gerekçesiyle serbest bırakılması için Anayasa Mahkemesi’ne başvurmuştu. Mahkeme başvuruyu, “Tutuklunun herhangi bir tehlike altında olmadığı” gerekçesiyle reddetmişti.

     2017 yılı ağustos ayında hastalığında ilerleme yaşanan Erdoğan, yoğun bakıma alınmıştı. Burada da ailesi ile görüşmesine izin verilmemiş, ancak bilinci kapandıktan sonra tahliye edilmişti. Bilinci kapalı bir şekilde yoğun bakımda yaşam mücadelesi veren hâkim Erdoğan, dördüncü günün sonunda yaşamını yitirmişti.

     Yargıtay üyesi tecrübeli, hayatını adalete adamış bir hâkim idi Mustafa Erdoğan.

     Erdoğan’ın hukuk fakültesi öğrencisi olan kızı Buket Erdoğan; “Ziyaretçiye bile izin verilmedi.

     Babamı göremedim.
     Peki neyle suçlandı?
     Ölümle savaşıyorken ve yatağa bağımlı yaşıyorken kaçma şüphesi olduğunu iddia ettiğiniz babamın neden duruşma tarihi bile belli değildi” .

     AYM, tahliye edilmesi gereken bir tutuklu için tahliye kararı vermedi. Ve o 25 Ağustos 2017 tarihinde hayatını kaybetmişti. Geriye de mezar taşında şu şiir dizeleri kalmıştı:

Solverwp- WordPress Theme and Plugin