YitenCANlar

Adsız tasarım (3)
Ibrahim Halil Özyavuz

İbrahim Halil Özyavuz

Doğum tarihi: 

Vefat tarihi: 

Vefat sebebi: 

Mesleği:

1990

3 Haziran 2018

Cezaevi işkence

Uzman doktor

yiten canlar

Pamuk tarlasından zirveye, Silivri zindanından ölüme...

Yüksel Durgut

(Gazeteci)

     Tıp birincisi doktorun Silivri Cezaevi’nde intihar ettiği iddia edilmişti. Harran ovasının, efsaneye göre Adem ile Havva’nın yeryüzüne ayak bastığı ilk toprak ve İbrahim Peygamberin doğduğu yer olarak kabul edildiğini biliyor muydunuz? Belki de bu yüzden adını İbrahim koydular.

     Harran’da doğdu. Kendisinden küçük 7 kardeşi daha vardı. Her yaz ovadaki pamuk tarlasında ailesine yardım ederdi.

     Okuyup aileme, bu bölge insanına yardımcı olacağım derdi. Buraların sıcağında herkes gölgelik ararken onun gölgelikleri elindeki kitaplar olurdu. Güneş tepedeyken bir kuytu yer bulur ve ders çalışırdı.

     Annesine, babasına hürmet eder, yorulmasınlar diye bir yandan da onlara yardım ederdi.

    Kardeşlerine abilik yapardı.

    Sadece kendi ailesinin değil pamuk tarlalarındaki herkesin İbrahim’iydi.

    Çalışkan ve karıncayı incitmeyen bir yürekti. Üniversite sınavında üstün bir başarı elde etti. Cerrahpaşa Tıp Fakültesini kazandı ve birincilik ile bitirdi. Uzmanlık sınavında ülke 3.sü oldu. Başarıları nedeniyle Amerika’dan davet aldı. Ancak Türkiye’de kalmayı ve bu ovada, bu topraklarda, halkına, pamuk toplayanlara hizmet etmeyi tercih etti. Evlendi ve iki çocuğu oldu. Çok saygılı, çok çalışkan, çok beyefendi ve evlatlarına çok düşkün birisiydi. Hizmet Hareketi’ne üyelik iddiasıyla yürütülen soruşturma kapsamında 4 Mayıs 2018’de tutuklandı. Uzman doktor olarak göreve başlayalı henüz olmuştu ki birilerinin ihbarı üzerine Silivri Cezaevi’ne konuldu.

 

ÖLÜMÜNDEKI SIR PERDESI ARALANIYOR MU?

 

     ByLock uygulaması yüzünden boş yere hapse atıldı. Ölümündeki sır perdesi kaç yıl geçmesine rağmen aydınlanmadı. İbrahim Halil Özyavuz için “intihar etti” dediler. Özyavuz’un otopsisin- de, kafatasında darp izlerine rastlanmıştı.

     Silivri’ndeki son görüş gününde ailesine sabırla çıkacağı günü beklediğini, hiçbir suçunun olmadığını, çocuklarını özlediğini, bazı bilgiler vermek için savcılığa çıkarılmayı beklediğini söyledi. Bu ailesiyle son görüşmesi olmuştu.

     Umut dolu bu konuşmadan birkaç gün sonra Özyavuz’un ölüm haberi geldi. Özyavuz’u ölüme götüren süreç şöyle gelişti:

     İstanbul Başsavcılığı, Hizmet Hareketi’ne üyelik iddiasıyla yürütülen soruşturmalar kap- samında İstanbul Üniversitesi’nde görevli bazı öğretim üyelerine yönelik 24 Nisan 2018’de gözaltı kararı verdi.

     Soruşturma kapsamında 7 öğretim görevlisinin ByLock kullandığı iddia ediliyordu. “Harranlı doktor” olarak bilinen Radyoloji Uzmanı İbrahim Halil Özyavuz’un adı da gözaltı listesinde vardı.

     Ancak Özyavuz operasyonun yapıldığı gün İstanbul’daki evinde değildi. Polis tarafından arandığını, tatilini geçirmek üzere gittiği memleketi Harran’da öğrenen Özyavuz, operasyon- dan bir hafta sonra babasıyla birlikte İstanbul Emniyeti’ne giderek teslim oldu. Şoka uğrayan genç doktor salondan çıkarken kendinden geçti. Üç gün Metris’te kaldı. Morali çok bozuktu. Ne yemek yiyor ne de uyuyordu.

 

FATMA BETÜL KAYA’NIN EŞIYLE BİRLİKTE SOHBETLERE GİDIYORDU!

 

     İbrahim Halil Özyavuz, birkaç gün sonra savcı Osman Sağlam’a ek ifade vermek istediğine dair dilekçe yazdı. Dilekçesinde her şeyi anlatacağını söylüyordu.

     İfadenin ardından da Silivri 9 No.lu Cezaevinde, üç kişilik koğuşa yerleştirildi.

     Özyavuz savcıya, AKP’nin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı olarak görev yapan Fatma Betül Sayan’ın eşi, çocuk psikiyatrı İlyas Kaya ile birlikte çalıştıklarını, birlikte dini sohbete gittiklerini, ByLock’u da telefonuna onun yüklediğini söyledi.

 

SAVCIYA VERDİĞİ İFADEDEN SONRA ÖLÜM HABERI GELDİ

 

     Etrafındaki insanlar aslında ona bunu yapmamasını, AKP’li bir bakanın eşi hakkında emniyette ifade vermesinin kendi hayatını tehlikeye atacağını söyleyip, uyarıda bulundular.

     Ancak Harranlı doktor dinlemedi. Biri henüz doğmuş, 2 çocuğu bulunan bir baba olarak bir an önce hapisten kurtulmak istiyordu, her şeyi göze almıştı.

      Ama düşündüğü gibi olmadı ve tahliye edilmedi. Dr. İbrahim Halil Özyavuz’un, tutuklandıktan tam 27 gün sonra 3 Haziran 2018’de Silivri’de kendini iple asarak intihara teşebbüs ettiği açıklandı. Silivri Cezaevi’nde tutukluyken hayatını kaybetti.

Solverwp- WordPress Theme and Plugin