YitenCANlar

Adsız tasarım (3)
Feti Ün

Feti Ün

Doğum tarihi: 

Vefat tarihi: 

Vefat sebebi: 

Mesleği:

1958

13 Haziran 2022

Cezaevinde beyin kanaması

Avukat

yiten canlar

Feti Ün’ün tek suçu (!) Gülen’e yıllar önce avukatlık yapması

Nurullah Albayrak

(Avukat)

     Türkiye tam bir tezatlar ülkesi. Birinin beyaz dediğine başka birisi kara diyebiliyor. Hatta evrensel olduğunu ve değişmeyen doğrular içerdiğini düşündüğümüz dinî ve ahlakî konularda bile zıt fikirlere şahit olabiliyoruz.

     Ne yazık ki AKP iktidarı, yaşanan tezatlar yetmezmiş gibi anayasayla, yasalarla, yargısal içtihatlarla, evrensel hukuk kriterleriyle belirlenmiş olan suç tanım ve eylemlerine de başka anlamlar yüklemeyi başardı.

      Bir kesimin kahraman dediğine AKP iktidarının tanımlamasıyla vatan haini denilebiliyor. Yasaların hak dediğine, AKP iktidarı tarafından suç denilebiliyor. Muhalif olmaya, iktidarın icraatlarını eleştirmeye, iktidarın yanlışlarını yüksek sesle dile getirmeye (muhalefet partilerinin de desteğiyle) silahlı terör örgütü suçu denilebiliyor ve insanlar bu suçlamayla türlü zulümlere ve haksızlıklara maruz bırakılabiliyor.

     Örnekleri çoğaltmak mümkün ancak Avukat Feti Ün ağabeyin yaşadıkları üzerinden ortaya çıkan çarpıklığı, haksızlığı, hukuksuzluğu ve de ahlaksızlığı bir kez daha anlatmak istiyorum.

     Avukat Feti Ün Ağabey’in cezaevinde beyin kanaması geçirip sonrasında da vefat ettiği haberini aldık. 64 yaşında zulmün kurbanı olarak bu dünyayı terk etti. Her bir ölüm gibi Feti Ağabey’in vefatı da adeta bizlerden bir parça götürdü.

 

TEK SUÇU (!) GÜLEN’E YILLAR ÖNCE AVUKATLIK YAPMASI

 

     AA’nın haberinde şöyle diyor: “İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan Feti Ün, 11 Kasım 2016’da tutuklanmıştı. Ün’ün, terör örgütü elebaşı Gülen ile kapatılan Zaman gazetesinin basıldığı, kayyum atanan İzmir’deki Kule Matbaasının da avukatlığını yaptığı belirlenmişti. Yargılama sürecinde hakkındaki suçlamaları reddeden Ün, bir dönem örgüt elebaşı Fethullah Gülen’in avukatlığını yaptığını, bunu inkar etmediğini belirtmişti.”

     Suçlanmasının, tutuklanmasının, mahkûm edilmesinin ve Yargıtay tarafından da kararın onanmasının gerekçesi, sadece Sayın Gülen’in avukatlığını yapmış olması.

     Yargılamasını İzmir 13. Ağır Ceza Mahkemesi yaptı. Bu mahkeme, bu dönemde verdiği kararlarla tarihe adını yazdırdı! Tarih

     13. Ağır Ceza Mahkemesi’ni anlatacağı gibi Feti Bey’i de anlatacaktır. Bunun dışında başka bir görüşmemiz de olmadı. Bende bıraktığı izlenim nezaketli, herkese karşı saygılı, meslekî tecrübesine göre fazlasıyla mütevazı, iyi bir hukukçu ve tam bir beyefendi olduğuydu.

     Kendisini tanıyanların da söylediklerime şahitlik edeceğini biliyorum.

 

İKTİDARIN AHLAKSIZ POLİTİKASI

 

     İktidarın ve muhalefetin yaşattığı tezatlıklar nedeniyle, 1990-1994 yılları arasında, yani 30 yıl önce Sayın Gülen’in avukatlığını yapmış olmaktan dolayı terör örgütü üyesi olmak iddiasıyla hakkında dava açıldı. İzmir 13. Ağır Ceza Mahkemesi hakimleri tara- fından da, avukatlık yapmış olması artırıcı neden olarak kabul edilerek 12 yıl hapis cezası verildi.

     30 yılı aşkın bir süre avukatlık yapmış, avukatlık öncesinde de savcılık yapmış bir hukukçuya çok ciddi bir haksızlık yapılma- sına rağmen, mahkeme heyetine karşı sesini yükselttiğine dair bir haber olmadı.

     Nezaketli kişiliğini kendisine haksızlık yapan hakimlere karşı da göstermiş.

     Karar veren hakimlerin yaptığı gibi (!) aslında o da karakterinin gereğini yapmış !

     Bankaya para yatırmak, okula çocuğunu göndermek, dernek, sendika üyesi olmak, Kimse Yok Mu derneğine bağış yapmak gibi aslında iftihar edilecek bazı davranışlar, iktidarın ahlaksız politikası sayesinde zihinlerde suç olarak kabul edildi.

     İktidarın mahkemeleri tarafından da buna uygun kararlar verildi. Cemaat mensuplarının avukatlığını yapmak da bu kapsamda suç olarak takdim edildi ve hukuku hiçe sayan hakimler tarafından da bu hukuksuzluk tescil edildi.

yiten canlar

Solverwp- WordPress Theme and Plugin