YitenCANlar

Adsız tasarım (3)
Esvet Şenyaşar

Esvet Şenyaşar

Oğlu

oğlu

Katliam Tarihi

 

Celal Şenyaşar

Adil Şenyaşar

14 Haziran 2018

 

yiten canlar

Adalet nöbetinin sembolü; Emine Ana... Eşi ve 2 oğlu kurşunla, diğeri rejimin adaletsizliğiyle öldürüldü

Hüda Kaya

(HDP Milletvekili)

     Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde, kendi hallerinde yaşam mücadelesi veren Mezopotamya’lı Şenyaşar ailesinin dramını dünya, bir kadının direnci – direnişi ile tanımış oldu.

     Eşi ve çocuklarıyla yaşıyordu. Oğulları Suruç’ta manifatura dükkânı işletiyorlardı. Sözleşmeli öğretmenlik yapan oğlu Ferit de işinin haricinde kardeşlerine destek oluyordu. 2018 Ramazan Bayramı arifesiydi. Genel seçimler de 24 Haziran’da yapılacaktı. Seçim kampanyaları hızlanmıştı ama siyasetin tepesin- dekilerin her geçen gün artan nefret dili de dalga dalga topluma sirayet ediyordu. Suruç’ta da iktidara sırtını dayayan yasal veya yasadışı güç- lerden cesaret alanlar, halkın üzerinde despotça dayatmalar yapıyor, kendilerinden başka bir iradenin ortaya çıkmasını istemiyorlardı.

     Suruç küçüktü, herkes birbirini tanıyordu. AKP Urfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız da bölgede ailesi ve aşiretinin desteğiyle seçim kampanyalarını hızlandırmıştı. Bayram arifesini fırsat bilen AKP’li vekilin akrabaları esnafları dolaşıyorlardı. Şenyaşar ailesinin oğullarının işlettiği dükkâna da geldiler. Şenyaşar ailesinin siyasi duruşunu biliyorlardı. Gerilimli ziyaret esnasında Yıldız ailesini iyi bilen Şenyaşarlar “Buradan size oy moy yok” dedi.

 

AKP’Lİ ZORBALAR ŞENYAŞAR’LARIN İŞ YERİNİ SOPAYLA BASTI


     Güç ile şımaranlar kendilerinden başkasına tahammül edemiyorlardı. Dükkândan çıkan kalabalıktan bir grup bir süre sonra ellerinde sopa ve silahlarla dükkâna geri dönerek saldırdılar.

     Kamera görüntülerinde Milletvekili Halil Yıldız’ın ağabeyi Mehmet Yıldız silahını Ferit ve Fadıl Şenyıldız’a doğrultmuştu. Yeğen İbrahim Yıldız’a üç el ateş etmişti. Mehmet Yıldız ve Şenyaşar ailesinden yaralılar hastaneye kaldırıldılar. Mehmet Yıldız hastanede öldü.

     Yıldız ailesinin yakınları ambulans ve sedye üzerindeki yaralı Şenyaşar fertlerine uzun namlulu silahlarla saldırdı. Evlerinde olan baba Esvet ve anne Emine Şenyaşar olaydan haberdar edildikten sonra hemen hastaneye koştular. Olan bitenden haberleri yoktu. Gözü dönmüş Yıldız ailesinin fertleri ve milletvekili korumaları hastaneye giren babaya da saldırmış ve doktorları da tehdit etmişlerdi. Emine Şenyaşar, eşinin linç edilerek katledilmesine şahit olmuştu.

 

AMBULANS ŞOFÖRÜNÜN DİKKATİ

 

     Celal Şenyaşar 17 kurşunla, Adil Şenyaşar ise 6 kurşunla katledilmişlerdi. Ferit Şenyaşar ise mucize eseri mermi sıyrığıyla kurtulmuştu.

     Fadıl ambulansta bekletilmişti. Fadıl, ambulans şoförünün dikkatiyle Balıklıgöl Devlet Hastanesi’ne götürülmüş, bunu öğrenen Yıldız ailesi onu da öldürmek üzere yola çıkmıştı.

     Şanlıurfa Balıklıgöl Hastanesi’ne haber verildi, hastane yetkilileri alelacele Fadıl’ı başka bir ambulansla Diyarbakır’da bir devlet hastanesine nakletti. Ağır yaralanan Fadıl Şenyaşar tutuklanarak tedavisine cezaevinde devam edildi. Üç yıl sonra 2 Nisan 2021 tarihinde Ma- latya 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 7’nci duruşmasında Fadıl Şenyaşar’a 37 yıl 9 ay, Enver Yıldız’a ise 18 yıl hapis cezası verildi.

 

YILDIZ AİLESİ, EMİNE ANA’NIN EŞİ VE İKİ EVLADINI VAHŞİCE KATLETTİ


     Emine Ana’nın, eşi ve iki evladı da vahşice katledilmişlerdi. Diğer oğlu Fadıl Şenyaşar ağır yaralıyken hukuksuz bir şekilde tutuklanmıştı.

     Ailesinin katilleri olan Yıldız ailesinden 23 kişi elini kolunu sallayarak Suruç’ta geziyorken, o adalet için yaz kış demeden Urfa Adliyesi önünde sesini hepimize duyurmaya çalışıyor. Ağıtlarla mezarın toprağını kazdığı görüntüler vicdanlara dokunmuştu.

     Hukuksuzluklar karşısında çaresiz kalarak olaydan yaralı kurtulan oğlu Ferit ile birlikte 8 Mart 2021’de Urfa Adliyesi önünde adalet nöbetine başladıklarından bu yana defalarca gözaltına alındılar.

     Emine Ana’da çok ağlamaktan yüzde yetmiş görme kaybı oluştu.

     Annesiyle birlikte Urfa Adliyesinde nöbet tutan Ferit Şenyaşar, “Ölümden daha acı bir durum yaşıyoruz. Zulüm yaşıyoruz. Bu zulüm ise yargı eliyle yapılıyor. Bize ikinci katliam yargı eliyle yapılıyor.” diyor.

     Hukuk tersinden işlemeye devam ederken ve katiller ellerini kollarını sallayarak dolaşırken, Milletvekili Yıldız’a hakaret ettiği gerekçesiyle ailesi katledilen Emine Ana’ya dava açılıyor. Şenyaşar ailesinin feryadı Ankara’da duyulmadıysa da uluslararası kamuoyunda yankı buldu. Kişi ve kurumlar Urfa’da Emine Ana’nın nöbetine destek veriyor.

Solverwp- WordPress Theme and Plugin