YitenCANlar

Adsız tasarım (3)
ALİ OSMAN KARAHANA

Ali Osman Karahan (Topal Hafız)

Doğum tarihi: 

Vefat tarihi: 

Vefat sebebi: 

Mesleği:

1930

1 Nisan 2022

Cezaevi-Hastalık

yiten canlar

‘Yalvaçlı Topal Hafız’ Cadı avında, tek başına hücrede 15 ay mahpus kaldı

Kazım Güleçyüz

(Gazeteci-Yazar)

      Said Nursi’nin talebesi ‘Yalvaçlı Topal Hafız’ olarak bilinen Ali Osman Karahan, “Silahlı terör örgütüne üye” suçlamasıyla tutuklanmşıt. Kalp hastası, prostat kanseri, tek böbrekli ve gözleri yüzde 25 seviyesinde gören 85 yaşındaki Ali Osman Karahan, 15- 20 Temmuz sürecinde asılsız ve delile dayanmayan suçlamalarla cezaevine gönderilmişti.İlerleyen yaşına ve hastalıkla- rına rağmen 15 ay tutsak kalmış, 2017 yılında sağlık problemleri nedeniyle tahliye edilmişti.15 Temmuz sonrası tutuklanan Karahan, 92 yaşında hayatını kaybetti.

 

TELEFONDA ÜMIT VERİCİ SÖZLERİNDEN NEDENIYLE, 11 GÜN HÜCRE CEZASI ALDI

     Isparta E Tipi Kapalı Cezaevinde, 14.11.2017 tarihinde saat 11.01- 11.13 arasında ailesi ile yaptığı kapalı ziyaret görüşmesinde ‘Biz burada bile herkese nasihat ediyoruz. Hiç korkmayın çıkacaksınız. Burada kazandığınızı dışarıda kazanamazsınız. Bunlara o nasihatleri yapıyorum. Onlar da söz tutuyorlar. Herkes öyle, koğuşlardan ne zaman çıkacağız diyor. O gaybî, diyorum ben. Ne zaman çıkacağınızı söyleye- mem, çıkacağız.’ şeklinde konuştuğu için görevli personel Karahan’ı gammazlamış, 11 gün hücre cezasının verilmesini sağlamıştı.

     Hafız olarak biliniyor. Şualar’daki bir mektupta adı geçen Son Şahitlerden biri. Defaatle görüştüğü Üstad Bediüzzaman’la çok hatıraları olmuş, ama kendisi hatıralardan ziyade hizmetin daha önemli olduğunu düşündüğü için bunları çok fazla gündem etmemiş. Nur Talebeleri arasında ihtilaf olmasını hiçbir zaman kabul edememiş ve herkese kucak açmış. Sungur Ağabey bir defasında Yalvaç’a ziyarete gittiğinde bu konuyu ızdırapla kendisine ileterek “Bazı arkadaşlar yanıma gelmiyor” diye dertlenmiş ve kutuplaşmaları bitirmek için çok emek vermiş. Bediüzzaman Hazretlerinin eserlerinden olan Şualar’da, Yalvaçlı Hafız Ali Osman Karahan Hocaefendinin, nam-ı diğer Topal Hafız’ın adı şu şekilde geçmektedir: “Aziz, sıddık kardeşle- rim! Hadsiz şükür ederim ki: Risale-i Nur’un hakikî sahipleri olan müftüler, vaizler, imamlar, hocalardan manevî kahramanlar meydana çıktılar. Şimdiye kadar Nurun fedakârları gençler, mektepliler, muallimler idi. Bin bârekâllah Edhem, İbrahim’ler, Ali Osmanlar ehl-i medresenin yüzlerini ak ettiler, çekingenliklerini cesarete çevirdiler.” (s. 482)

     Ayrıca Üstad Hazretleri yine bu mektubunda, Ali Osman Ağabey’i, Diyanet camiasından Risale-i Nur’a sahip çıkanlar içinde sayıyor, tebrik ediyor, örnek hoca olarak gösteriyor. Üstad Hazretlerinin Yalvaç’a tam üç ziyareti vardır. Bu ziyaretlerin üçü de, birinci muhatap Ali Osman Ağabey’in davetiyle ger- çekleşiyor. Hafız Ali Osman 1952’de Üstad’ın tavsiyesiyle talebe yetiştirmeye çok önem vermiş, gençlere ışık tutmuş, yol göstermiş.

 

15 TEMMUZ’DA OĞLUYLA BERABER CEZAEVİNE GİRDİ


Bir görüşmesinde Üstad; “İleride sıkıntılı ve büyük bir nifak dönemi gelecek. Tutuklamalar olacak, belki cezaevlerinde yer kalmayacak. Ama Rabbim orada kardeşlerimi muhafaza edecek. Dışardakiler bile çok sıkıntı yaşayacak. Ama sonra hizmetlerin çok artacağı güzel bir dönem olacak inşaallah. Sen de o dönemi görecek, belki tutuklanacaksın” demiş. 15 Temmuz süreci başladığında hazır bir şekilde tutuklanma- yı beklemiş, tutuklanmış ve oğluyla beraber aynı koğuşa konulmuş.

 

TUTUKLANMA SEBEBİ ÜSTAD’DAN NAKLETTİĞİ SÖZLERMİŞ

      Hâkim “Medyada böyle bir bilgi var, böyle demişsin, darbeyle ilgin ne?” diye sormuş. Topal Hafız “Üstad bana böyle birşey söyledi, ben de bunu zaman içinde anlatmıştım, oradan duyulup söylenmiştir, 86 yaşındayım, ne darbesi?”demiş. “Bunları bildiğine göre demek ki darbeyi buralarda organize ettin.” diye tutuklanmış. Mekânı Cennet olsun.

Solverwp- WordPress Theme and Plugin